poniedziałek, 21 marca 2016

Rynek pracy - pierwsze kroki

Wiele młodych osób zastanawia się czy chcą pracować w kierunku związanym ze swoim wykształceniem? Czy spróbować swoich sił w zupełnie innej dziedzinie? W jaki sposób zdobyć doświadczenie, które jest najbardziej problematyczną kwestią osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy.
Do możliwości zwiększenia doświadczenia zawodowego i kompetencji zawodowych można zaliczyć dwie formy, którymi są praktyka i staż. Różnice między nimi są z reguły mało istotne, podczas praktyki można uwzględnić większą elastyczność. Liczy się przede wszystkim zakres obowiązków. Zazwyczaj jest to pierwszy kontakt studenta z rynkiem pracy i pracodawcą. Podczas takiej działalności można dokonać analizy swojego wyobrażenia o danym zawodzie z rzeczywistością. Pozwala to na dojście do wniosku, czy to jest faktycznie ten rodzaj pracy, który dana osoba chciałaby wykonywać w życiu. Daje możliwość zdobywania pierwszych szlifów zawodowych jak również doświadczenia pod okiem specjalistów, poznania ich stylu pracy oraz zakresu obowiązków.
Praktyki i staż z racji swojej natury  otwierają możliwości poznania różnych zawodów, nie muszą być one ściśle związane z wykształceniem jakie posiada dana osoba. Dlatego też na portalach ogłoszeniowych jest bardzo wiele ofert praktyk i staży z różnorodnych branży m. in. reklamowej, administracyjnej, finansowej, eventowej, szkoleniowej, kadrowej. Warto zaznaczyć, że agencja eventowa i reklamowa będzie poszukiwała osób otwartych i kreatywnych, a np. firma finansowa od potencjalnych praktykantów będzie wymagała umiejętności analizowania danych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz